מאוחדים להצלה

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

איך הפך סניף קטן באשקלון לארגון גדול שמציל חיים מידי יום? התשובה נמצאת אצל שמעון לוגסי, יו"ר הארגון, בשיחה לסקופ מספר לוגסי על החלום שקורם עור וגידים ועל הזכות לקחת חלק בהצלת חיי אדם

ביום רביעי השבוע הסתיים קורס חובשים נוסף של איחוד הצלה את הקורס סיימו 25 חניכים שהשקיעו שעות רבות של לימודים ותירגולים במשך 8 חודשים ואמש נעמדו כולם גאים ומרוצים .

את עלות הקורס תרמה מש׳ יונסי לע״נ אב המשפחה דניאל בן רחמים ושרה ז״ל . במהלך הטקס של סיום הקורס העניק ראש הסניף הרב שמעון לוגסי חבר מועצת העיר לשעבר  שי מהודר הכולל תמונת המשתתפים ותמונת המנוח הבנוי על לוגו הארגון ומואר בתאורת לדים . בנוסף הודה לוגסי לעומדים לצידו, סגנו מישאל נחום ורכזי הסניף כל אחד על תפקידו המסור . ברקע ניגן הגיטריסט האגדי יהודה קיסר בנעימות עריבות ומוכרות בזמן שהאורחים והמוזמנים נהנו מבופה עשיר ומגוון .

מנכ״ל הארגון אלי פולק שיתף את הנוכחים בסיפור התפתחותו של סניף אשקלון והחוף כאשר ראש הסניף הרב שמעון לוגסי התחיל כמתנדב לבד , ובמשך הזמן פיתח את הסניף עד היום שבו קרוב ל 70 מתנדבים , 9 אופנולנסים ו 2 אופניים חשמליים שתרמו השותפים היקרים תבור מנצור ומיקי גבאי מחברת תבור מוטורס .  ראש הסניף העניק תעודת יקיר הסניף ושי לזוג התורמים יואל ואביה דוידי שתורמים במהלך כל השנה לפעילות הסניף . עוד נכחו באירוע שהיה מושקע עד לפרט הקטן ביותר חבר המועצה אפי מור , מזכיר מפלגת העבודה ישראל זיו , וראש העיר לשעבר מר רוני מהצרי . מדריכי הקורס העניקו תעודות הצטיינות לחניכים המצטיינים והגב׳ לימור שיימן מנהלת הסיעוד בבית החולים ברזילי העניקה תיק חובשים וציוד לאחות אסתר ארליך מנהלת הסיעוד בטרם שהצטרפה כמתנדבת לסניף אשקלון והחוף .

מהנהלת הארגון  נכחו מר זוהר אלי מנהל המוקד , סגן מנהל אג״מ מר יוגב בן יהודה , ראשי הסניפים שדרות ושער הנגב מר נהוראי דרשן ושי דן ראש סניף נתיבות וסגנו .

את הערב חתם סמנכ״ל הארגון מר לייזר היימן שבירך את המתנדבים להצלחה ובברכת ברוכים הבאים למשפחת איחוד הצלה.

ערב זה הוא אחד מיני רבים במסורת של הסניף באשקלון אותו מנהל ביד רמה שמעון לוגסי. פגשנו אותו לשיחה קצרה על הדרך אותה עבר מסניף של מספר קטן של מתנדבים לאמפרייה, והיד עוד נטויה.

מתי הוקם הסניף באשקלון וכמה חובשים היו בו?

הסניף הוקם במהלך שנת 2010 ובמשך 4 שנים הייתי חובש לבד בעיר אשקלון מטעם הארגון , עם הזמן ליקטתי חובשים ופירסמתי מועדים על פתיחת קורסי חובשים .

מאז פתיחת הקורסים גם לישובים מחוף אשקלון הפך הסניף לאשקלון והחוף .

כמה קורסים עד כה הסתיימו?

עד כה נפתחו 3 קורסים

כמה חובשים יש לסניף איחוד הצלה באשקלון?

כולל הקורס האחרון ועד קורס זה היו 29 חובשים , עם סיום קורס זה בו סיימו  25 חובשים והצטרפו עוד 3 חובשים בניהם 2 אחיות מוסמכות עומדים אנו כרגע על 57 כוננים .

באיזה מקום נמצא הסניף בהתאם לסניפים בארץ?

סניף אשקלון והחוף נמצא בתנופה אדירה ובהתחשב בתחילת דרכו נחשב הסניף כפורץ גדר ובתאוצה אדירה .  כמובן שישנם סניפים עם מאות מתנדבים כמו ירושלים ובאזור הצפון , אך הסניף שלנו ממשיך להתרחב .

למה אתה, כאיש חסד שהקים עמותה לסיוע בציוד רפואי, החליט לפתח גם את התחום הזה? לא מספיקה העמותה? מתי יש לך זמן?

הפעילות שלי בארגון נר דוד אבי הוקמה כדי לתת מענה להשאלת ציוד רפואי לכל פונה מה שבעצם היה חסר בתקופה שבה נפגעתי בתאונת דרכים קשה והייתי זקוק לציוד רפואי רב לתהליך השיקום .

הפעילות שלי באיחוד הצלה הוא מענה מהיר להצלה ועזרה ראשונה והיא חשובה מאוד בהצלת חיים.

את הזמן אנו מייצרים לעצמנו , אדם בוחר לעצמו היכן להשקיע את הזמן בהתאם לסדר העדיפויות שלו , סדר העדיפות שלי הוא הצלת חיים , כמו״כ בראשותי צוות גדול , נמרץ , נחוש שיחד איתו אנו פועלים ומתחלקים באתגרים החשובים .

אז אני משתדל גם לתת מענה וגם ניהול הסניף ובמקביל מפנה זמן לפעילות העמותה נר דוד אבי שממש בימים הקרובים מסיימת את הקמת המבנה בבית חולים ברזילי ולשם יוכלו להגיע כל מי שזקוק לציוד רפואי בהשאלה .

מה ההבדל בין איחוד הצלה לבין מד"א?

אין כל התנגשות בין איחוד הצלה סניף אשקלון והחוף לבין מד״א ההיפך שיתוף הפעולה בנינו הוא מדהים , לא אחת אני נפגש עם צוותי מד״א שמברכים על עזרתם של המתנדבים שלנו ועל הרצון לתת מענה ולסייע להם .

ישנם מקרים רבים שמתנדבי הסניף מגיעים לפני צוותי מד״א נותנים מענה ראשוני ומכינים את החולה לפינוי .

בל נשכח שאנו עוסקים פחות בפינוי ויותר במענה ראשוני וההרמוניה בין הצוותים מצויינת ומבורכת .

איך מתחזקים סניף כזה גדול? מי מממן? האם כולם מתנדבים?

להחזיק סניף בגודל כזה אלו עלויות גבוהות מאוד כמובן שאת רוב ההוצאות הארגון מעניק כולל ציוד רפואי וכן המלאי , ביגוד , מכשירי קשר , הוצאות עבור גיבושים חודשיים , זוגיים , שבתות גיבוש וימי כייף למשפחות המתנדבים כדי להחזיר מעט מהנתינה האינסופית של המתנדבים על חשבון בני המשפחה .

מעבר לכך בעיר אשקלון ישנם בעלי עסקים רבים שתורמים המון עבור המתנדבים בדרכים שונים לדוגמא מר יואל דוידי תרם לסניף בית מתנדב אליו מגיעים המתנדבים לפוש קצת , להוציא מליבם את המחזות והמקרים הקשים , להשלים ציוד רפואי למלאי התיק , סדנאות והרצאות כולל השתלמויות חודשיות .

כמו״כ יזמתי רעיון שנקרא איש את אחיו יעזורו שמטרתו שיתוף פעולה וחיבור בין בעלי העסקים למתנדבים , זהו מיזם בו קיימים שוברים של פינוק עבור המתנדבים .

מתנדב שביצע החייאה מקבל שובר של מסעדה , או פיצה , תאורה לבית , סנדוויץ בבגט , מנת שווארמה, מנת פלאפל , 70 ש״ח לרכישת כלים חד פעמיים ועוד ועוד ..הרעיון הוא יפה מאוד וניתן ביד רחבה , התפקיד שלי הוא לעבור בין בעלי העסקים ולגייס הטבות נוספות שיעניקו צ׳ופר למתנדב שקם באמצע הלילה או במהלך סעודת שבת להציל חיים .

היית גם חבר מועצה, אפשר לומר שכעת כשאתה לא במועצת העיר אתה מצליח להעצים את הסניף יותר? מה הסיבה?

קודם היותי חבר מועצת העיר כבר הספיקו להכיר אותי כתורם לציבור בתחום הבריאות וכבר הרבה קודם הקמתי את הארגון ״נר דוד אבי״ , במהלך תקופתי כחבר מועצת העיר קידמתי פרויקטים נוספים בתחום זה ואחד מהם הוא נושא ״אחות העיר״ , כמו״כ הנחתי על שולחן העיריה תוכניות רב שנתיות בתחום הבריאות , נושא צמידים לבעלי רגישות ואלרגיה , נושא החזרת האחיות לבתי הספר , פתיחת טיפת חלב באזור עתיקות ועוד ..

חלק מהפרויקטים עדיין לא קרמו עור וגידים ואני בשאיפה להמשיך ולקדמם מחוץ לחברותי כחבר המועצה .

בעלי עסקים רבים שותפים למיזם האדיר הזה , מסעדת הדגים של ניסו הדייג , מאפיית משי , שניצל לייק , מסעדת אליקוס , מלון גולדן טאוור , מאמא פיצה , י.מ מצליח , אמיליה , אלוף הפלאפל , עמית חד פעמי , פרחי קפלונה ועוד .

אתה יכול לתת דוגמא לאירוע מכונן, שאם לא הייתם מגיעים אליו בזמן היה לו סוף אחר?

לא אחת הגענו למקרים של חוסר הכרה והתחלנו בביצוע עיסויים עד החזרת דופק ונשימה , מה שבודאי מציל חיים ואת הסוף מי יודע ?  כמו״כ מקרים של חנק שטופלו על ידנו והצילו חיים. בזמן שאת מראיינת אותי אני נזכר בסיפור שצמרר אותי כאשר אם מאשקלון נסעה לתפילה באומן ובזמן ששהתה שם בנה נהרג בגלל קטטה , כמובן שהאם לא ידעה עד שהגיעה לביתה ולבקשת המשפחה המתנו לה ליד הבית בזמן שהגיעה ועם קבלת הידיעה באמצעות העוסי״ת נכנסנו לביתה לתת מענה ראשוני לתגובה בילתי צפויה , כמובן שלמחרת נעמדנו בזמן הלוויה לתת מענה ועזרה ראשונה. כך במקרה הקשה עם התאונה בה נפגעו 3 אחיות ששתיים מתוכן נפטרו והשלישית נאבקת על חייה, ניצבנו בצוות גדול מאוד כולל אופנועים ואמבולנס כדי לאבטח את הלוויה ולתת מענה ראשוני . אלו חלק מהחוויות שאותם אנו עוברים בכל יום . בהזדמנות זו אני רוצה להודות להנהלת הארגון על התמיכה הבלתי מסוייגת למתנדבים וכן לבעלי העסקים שתורמים ותומכים בנו במהלך כל השנה .

מה החזון שלך לסניף?

החזון שלי בע״ה שיהיה לנו בית מתנדב גדול יותר שיוכל להכיל את כמות המתנדבים שלנו , בוא תהיה אפשרותגם לאולם הרצאות והשלמיות , ערבי גיבוש עם מתקנים שבהם יוכלו המתנדבים לפרוק את המסה המונחת על כתפיהם , המראות הקשים והרגעים שהם לא רוצים להכנס איתם הביתה .