"לא תהיה הזדמנות נוספת"

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

משה אטיאס ויוחאי יפרח בדרך חזרה לקואליציה של גלאם. בראיון בלעדי לסקופ הם מספרים על האנשים שהראו להם את הדרך החוצה, על ההתנהלות בחברה הכלכלית, מדברים על רגע השבירה ומצהירים: "הפעם לא נוותר" | מילן מועלם 

הטלפון הנייד של יוחאי יפרח ומשה אטיאס עובד שעות נוספות בשבועות האחרונים. בזמן שחברי קואליציה מראים סימני שבירה ומתחילים להתרחק מהמועצה התומכת של ראש העיר תומר גלאם, יפרח ואטיאס זוכים לחיזורים ואחרי שפרשו לפני שמונה חודשים, נראה כי ממש בקרוב הם חוזרים לקואליציה של גלאם חזקים יותר, בטוחים יותר ועם תנאים ברורים הרבה יותר. 

יפרח ואטיאס ספגו מהלומות במשך כשנה וחצי על ידי אנשי מפתח בעירייה, פקידים, כפי שהם מכנים את אותם, אנשים שמנעו מהם לבצע את העבודה שלשמה הם כאן- השליחות הציבורית הנאמנה. 

בראיון בלעדי לסקופ מבהירים יפרח ואטיאס באלו תנאים הם חוזרים לתמוך בגלאם ומעבירים מסר ברור למי שצריך- יחסי הכוחות משתנים. 

למי שלא מכיר את הרקע, למה בכלל עזבתם את הקואליציה? 

אטיאס: "כמו שאת יודעת, לי וליוחאי חסר זמן ואם היה אפשר שיהיו 28 שעות ביממה גם הן היו עמוסות. אנחנו עובדים קשה בעסקים שלנו ובבית והפוליטיקה באה על חשבון החיים האישיים והפרנסה. באנו להשקיע על חשבון הזמן שלנו לטובת הציבור, היינו מאוד יסודים בכל תוכנית שהוגשה ומהיום הראשון נתקלנו בחסמים. בהתחלה היינו אומרים לא נורא ומנסים אחרת, אבל ראינו שהשיטה פשוט חוזרת על עצמה. האנשים שתומר שם סביבו בנו להם מנגנון לחסום אותנו כדי שחלילה לא יצטרכו לתת לנו קרדיט. אותנו לא מעניין הקרדיט אלא החשיבה מחוץ לקופסא, חשובה לנו העיר שבה אנחנו מגדלים את הילדים שלנו וכשראינו שיש פקידים שלא מאפשרים לנו לעבוד, החלטנו לקום וללכת כי חבל על הזמן שלנו. החלטנו לשרת את הציבור דרך האופוזיציה. ראש העיר כנראה לא הצליח להשתלט על מי ששם לנו רגליים".

מתי הרגשתם שמנסים להכשיל אתכם בפעם הראשונה? 

יפרח: "שבועיים אחרי הבחירות נכנסנו לקואליציה וקיבלנו את התיקים של הסכם הגג, הצעירים, החופים והאירועים. הפעם הראשונה שהרגשנו את זה הייתה די מהר, בהסכם הגג. משה לא הוזמן לאף פגישה מקצועית שקשורה להסכם הגג למרות שמאחורי הקלעים הייתה תזוזה ודברים התפתחו בהסכם מבלי שנהיה שותפים בהחלטות". 

אטיאס:"לא יודע מה קורה בהסכם הגג ואיך קורה, אבל הסכם הגג הוא פרוייקט עם הרבה אחריות ושום דבר שם לא נעשה עם אחריות או לטובת העיר, אלא לטובת דברים אחרים". 

אתה אומר דברים קשים. 

"העיר שלנו היא עיר חמימה. כולם עדיין מכירים את כולם וזה עומד להשתנות. העיר הולכת לגדול משמעותית בעקבות הסכם הגג וצריך לנהל את זה באחריות,לבדוק את התשתיות, את מוסדות החינוך. הולכים לגור שם ממש בקרוב אלפי תושבים חדשים אבל הם צריכים שיהיו להם תנאים לחיות. לכי לעיר ימים, אפילו אבן אחת לא הניחו לטובת מוסד חינוך. גם לא בעיר היין ואני לא חושב שאפילו יצא היתר בניה. איפה הילדים ילמדו? לאן הם ילכו? כשהתחלתי את התפקיד בהסכם הגג ראיתי שאני נחסם וכל מה שעניין אותם בחברה הכלכלית היה מי חברת הפיתוח ומי החברה המפקחת. לא עניינה אותם טובת העיר אלא רק המלחמות הפנימיות שלהם". 

                      ▪️▪️▪️▪️▪️▪️

ולא כאן הסתיימו המחסומים שהוצבו בפני אטיאס ויפרח. במשך שנים אטיאס היה אחראי על תיק האירועים ומאז נכנס לתפקידו, עוד בתקופת איתמר שמעוני, הגיעו לעיר האמנים הגדולים והאיכותיים ביותר. מאז נבחר גלאם לתפקיד, מודר אטיאס ע"י אנשי החכ"ל לדבריו, גם מהתיק בו בלט במיוחד. 

אטיאס: "הביאו אותי לישיבה אחרי שכבר החליטו מי יופיע, איך יופיע, כמה ירוויח וכמה זה יעלה ואז שאלו אותי מה אני אומר. אחרי שהכל כמובן היה סגור". 

יפרח: "משה הרגיש חותמת גומי והוא ממש לא היה צריך את זה". 

באיזה שלב נשברתם והחלטתם לעזוב?

אטיאס: "כשאנחנו נכנסנו לפוליטיקה לא היה בכלל מרכז צעירים. עם הזמן המרכז הלך וגדל ועלינו במלגות לסטודנטים ממיליון ש"ח ל-15 מיליון ש"ח בשנה. יש לצעירים בית, דבר שלא היה כאן מעולם. מקום שכמעט ולא דרש תקציב עירוני, הכל הגיע בקול קורא ממשרדי ממשלה על ידי מנהל המרכז ניסים בן דוד".

אטיאס:"הקמנו את ה- Whizz, החממה הטכנולוגית לצעירים ובאישון לילה הפנינה היפה הזאת נסגרה. מישהו התקשר ושאל אם אני יודע שסגרו את המקום. אמרתי שאין מצב וזה לא יכול להיות. אפילו לא ידעתי".

יפרח:"משה התקשר אליי ואמר לי אם שמעתי שסגרו את ה-Whizz. בדיוק הייתי בעליה בסיטי, הסתכלתי שמאלה וראיתי שלט להשכרה. הוחלט לסגור את המקום ואף אחד לא טרח לספר לנו. נלחמנו בשיניים על כל נושא הצעירים. הסכם הגג המשיך להתנהל איך שלא יהיה, אייל גולן ידענו שאיתנו או בלעדינו יגיע אבל כשסוגרים מקום שהוא כמעט לא עולה לנו כסף ופוגע בכל כך הרבה צעירים, אמרתי ליוחאי שזה לא יכול להמשיך ככה יותר בפרט שגילנו שהחכ"ל סגרו לנו את המקום בלי למצמץ ובלי לשתף אותנו. עד היום המקום סגור ומי שמשלמים את המחיר הם הצעירים שיש להם חלומות ולא רוצים להתעסק בעבודות כפיים". 

ואיפה היה תומר גלאם בתוך כל ההחלטות והפגיעה בכם?

"מים מצליחים לחדור בסופו של דבר גם לסלע. כך היה גם עם תומר. כנראה שטפטפו לו בלי סוף נגדנו ובאשמתו או שלא הוא נתן אור ירוק להתנהלות". 

כבר לפני שלוש שנים אמרתם לי שמסביב לתומר יש יועצי אחיתופל. שום דבר לא השתנה. 

"אחרי שתומר נבחר בצורה דמוקרטית החלטנו שאנחנו לא רוצים לשבת באופוזיציה כי לא יעזור לנו אם נצעק לקחו לי או שתו לי. רצינו להוציא לפועל את התוכניות של כמעט 6,000 תושבים שבחרו בנו. לא תיארנו לעצמנו שאותם פקידים ויועצים ימשיכו בשלהם. ברגע שהם נשארו וחזרו על השגיאות, קמנו ועזבנו". 

הבהרתם לתומר למי אתם מתכוונים? 

יפרח:" יש לנו מגעים עם תומר כבר חודשים והעברנו לו הכל כולל השמות הספציפיים. תומר יודע שאנחנו היחידים שהוא יכול לסמוך עליהם ויודע מהרגע הראשון מי מהאנשים מפריע לנו. לא ניתן להם לעמוד בדרך שלנו שוב". 

אטיאס:"תומר יודע בדיוק מה הוא צריך לעשות כדי שנחזור לשתף פעולה. הוא יודע את מי הוא צריך להזיז ולהעיף מהדרך שלנו כדי שנחזור. הוא גם יודע שאין סיכוי שהאירועים ישארו בחכ"ל. הם היו צריכים לצאת משם שלשום ולא מחר. האירועים ינוהלו רק בעירייה. גם נושא מרכז הצעירים צריך לצאת מידי החברה הכלכלית וצריך לפתוח מיד את ה- Whizz. 

את הסכם הגג לא נדרוש להוציא מהחברה הכלכלית כי בסך הכל זה תפקיד החברה, לעסוק בבנייה. לצערי קצת מאוחר כי רוב ההסכם יצא לפועל אבל צריך להקים ניהול מקצועי ומסודר ולהציל את מה שאפשר. הוא יודע שאינטרס העיר לנגד עיננו והוא יודע מה לעשות". 

מי האנשים שכל כך הפרעתם להם? 

" מספיק לקרוא את מה שאמרנו עד עכשיו כדי להבין במי מדובר".

אז ראש העיר יצטרך לבחור בינכם?

"אם תומר יודע שהוא יכול להתמודד איתם אז בבקשה, אבל אם הם יחזרו על ההתנהגות שלהם, נעוף משם מהר מאוד והפעם זה יהיה סופי. לא יהיו תיקונים ותביני לבד לאן זה ילך. הפעם לא נוותר". 

המשבר הגיע עד מרוקו

הסיבה העיקרית ליישור ההדורים בין יפרח ואטיאס לבין גלאם היא בקשתו של האדמו"ר רבי ישיאהו יוסף פינטו. 

השניים מחוברים מאוד לכבוד הרב ושיחה בינהם הבהירה להם שיש לפעול יחד למען העיר ולנטרל כל פילוג באשר הוא.

לצורך הליך הגישור בין הצדדים, נקרא עו"ד יפתח בן יעקב המשמש יועץ לכבוד הרב ומקובל מאוד על השלושה.

יפרח: "בתחילת המשבר היו בינינו המון כעסים ומריבות. יפתח שמקורב מאוד לכבוד הרב לקח על עצמו לחבר בינינו שוב. בשיחה משותפת שעשינו עם כבוד הרב, הוא הדגיש שבתקופה שבו עם ישראל נמצא, יש להרבות באהבת חינם ולחדול ממריבות. הוא ביקש להשכין שלום והסביר את חשיבות השליחות הציבורית שלנו. כבוד הרב יודע שאנחנו כאן כדי לדאוג לציבור והתושבים רק ירוויחו אם נחליט להישאר עם תומר גלאם".

עו"ד יפתח בן יעקב

אתם נשמעים בסך הכל חלוקים. מצד אחד מאוכזבים שתומר ויתר עליכם והשאיר אחרים, מצד שני מאוד מפרגנים לו. 

יפרח:"היום, אם תעירי את תומר בכל שעה בלילה ותשאלי את מי הוא היה רוצה לראות מימין ומשמאל הוא יגיד לך את השמות שלנו. הוא יודע שרק עלינו הוא יכול לסמוך". 

אטיאס: "אני חושב שמכל חברי המועצה, אף אחד לא מכיר את תומר כמוני. תומר עשה שינוי עצום. הוא יודע להוביל מהלכים ולהוציא לפועל תוכניות ויש לו המון קשרים בממשלה. הוא יודע להשיג את מה שהוא רוצה ואם הוא מנקה את הפסולת הלא ברורה מסביבו, אני בטוח שהוא ימשיך לאורך שנים". 

דווקא נראה שהקואליציה מתחילה להתפרק. 

אטיאס:" יכול להיות שאנשים הבינו שעם הפקידים המדוברים אי אפשר לעבוד. אותם פקידים צריכים להבין שהם נבחרו במכרז ולא על ידי הציבור ואת התוכניות והדרך, נבחרי הציבור מתווים ולא הם. הפקידים שמונעים מחברי מועצה לעבוד לא צריכים להיות בעמדות האלה ואם הם לא יתיישרו על פי החזון של נבחרי הציבור, הם לא צריכים להיות שם. כל חברי המועצה אומרים את אותו הדבר, שתומר ראש עיר טוב רק צריך להיפטר מכמה אנשים סביבו. אני חייב לציין שיש סביב תומר גם אנשים טובים, אני לא מכליל". 

יפרח:" תומר צריך להעצים את חברי המועצה ולא את הפקידים. לנו ולחברי מועצה אחרים זה כבר נמאס". 

ישיבת המועצה האחרונה תיזכר לרעה. 

"בואי נשים דברים על השולחן. בישיבות מועצה יש לכלוכים, לשון הרע וסכינים. ישיבת המועצה האחרונה הזכירה לנו את למה לא התגעגענו לישיבות האלו ולרפש שיוצא שם. חברי מועצה צריכים להבין שאתם העיתונאים מתעדים את הישיבות וכולם צופים. תושבים שצופים צריכים לקבל סקירה על מה שהיה לטובת העיר ועל מה שעתיד להיות ולא צריכים לריב ולצעוק. זה מביך". 

חושבים על בחירות? 

"אם תומר יעשה שינוי, ישמע את הדברים שצריכים לקרות ויעמוד בסיכומים איתנו, אנחנו לא פוסלים אפשרות שנתמוך בו אבל עדיין מוקדם מידי".