כנגד כל הסיכויים: ניצחון ענק לעיר

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

לאחר חודשים ארוכים של מאבק ציבורי מתוקשר ועיקש השבוע התקבלה ההכרעה הדרמטית:תוכנית הבניה "טופ אפרידר" שהוגשה על ידי עיריית אשקלון יחד עם היזם המקומי דודו חסן נבלמה, זאת לאחר שהתוכנית כבר אושרה על ידי הוועדה המחוזית;במקום שינוי ייעוד קיצוני שהיה הופך את השטח הציבורי הפתוח לשטח רווי בנייה ובו בניין ועשרות יחידות דיור קטנות להשכרה קצרת טווח, בניגוד מוחלט לתוכניות המתאר של העיר אשקלון יוחזר השטח להגדרתו המקורית "שטח ציבורי פתוח" וישוב לתכנונו המקורי, פארק ירוק, מטופח, מפותח ושוקק חיים בדומה למקבילו ציר הדשא הגדול-בולטימור |  מילן מועלם


יש דברים שלא רואים כל יום והסיפור הזה, הוא בהחלט מהזן הזה.

לפני מספר חודשים הופקדה תוכנית הבניה "טופ אפרידר", התוכנית הוגשה מטעם עיריית אשקלון יחד עם היזם המקומי דודו חסן (חברת שי השקעות והנדסה בע"מ) ואושרה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובניה במחוז דרום והועברה להתנגדויות הציבור הרחב.

השטח המדובר, גובל ברחוב הרקפת ובמלון גולדן טאוור ונחשב לאחד מצירי הגישה המרכזיים אל חוף הים ואל הפארק הלאומי. בהתאם לתוכנית המתאר העירונית הקיימת, השטח תוכנן לשמש כפארק ירוק רחב היקף, מטופח ומפותח, מלא במדשאות, שבילי אופניים ועצים המוביל כציר גישה מרכזי מערבה אל הים, בדומה לשטח המקביל ציר הדשא הגדול- פארק בולטימור המוכר והייחודי כל כך בנוף העיר אשקלון.

תוכנית "טופ אפרידר" שהופקדה כאמור ואושרה לפני מספר חודשים על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובניה, תכננה לשנות את השטח המדובר באופן קיצוני, זאת בניגוד לכל התוכניות הקיימות, במקום פארק ירוק רחב היקף, תוכנן לקום מבנה רב קומתי ובו עשרות יחידות דיור קטנות להשכרה וכן מבני ציבור על גבי שטח ציבורי פתוח רחב מאוד, הלכה למעשה, התוכנית איימה לפגוע במרקמה הייחודי של שכונת "אפרידר" ולמנוע מכלל תושבי אשקלון את המגיע להם – פארק ירוק וייחודי, רחב היקף.

תושבים בשכונת אפרידר והעיר אשקלון הזדעזעו לגלות כי התוכנית שעתידה לשנות את פני השכונה הייחודית אושרה והתגייסו בכל כוחם על מנת לעצור אותה.

"החלטנו להילחם כנגד כל הסיכויים"


האדריכל המקומי הוותיק יוסי אטיה היה מראשוני המתגייסים להובלת המאבק "כאשר נחשפתי לתוכנית הבניה לראשונה, פשוט הזדעזעתי לראות את המתוכנן, לקחו שטח ציבורי עצום, שאמור להיות פארק מדהים שמוביל אל הים, ממש כמו בדשא הגדול ופשוט ניסו להפוך אותו לגוש בטון, פשוט להרוס כל חלקה טובה. ידענו שהסיכויים שלנו לא גבוהים מול הוועדה המחוזית ושככל הנראה נגיע לבית המשפט, אבל האמנו בצוות המקצועי שגייסנו למאבק, האמנו בצדקת הדרך והחלטנו לפעול ככל שיידרש כדי למנוע זאת ".

התושבים התגייסו לנושא והחליטו לפעול ובמהירות, הם בחרו להיאבק בהחלטה באמצעות עורכי הדין ברק בריגה וגלעד שאול ממשרד עו"ד בריגה-ביטון ובסיוע האדריכל גיורא שפיר. האתגר העצום בבלימת ההחלטה שכבר התקבלה ואושרה לא גרמה לעו"ד בריגה להירתע.

"כאשר הגיע אליי התיק מיד הבנתי את גודל האתגר והשליחות, סטטוס תוכנית הבניה "טופ אפרידר", כבר עבר את כל ההליכים הבירוקרטיים הנדרשים ואושר על ידי הגורמים הרלוונטיים הן ברשות המקומית והן בוועדה המחוזית, היינו במרחק פסיעה מהקמת מבנה רב קומתי ובו 45 יחידות דיור קטנות להשכרה בשטח האסטרטגי הזה, במקום פארק רחב היקף, מדהים וירוק שמוביל מערבה אל הים, בדומה לפארק הדשא הגדול-בולטימור" עו"ד בריגה ממשיך. "בתור ילד שגדל בשכונת אפרידר ראיתי בניהול התיק הזה שליחות במדרגה ראשונה, מדובר פה בהרבה מעבר לניהול תיק משפטי סטנדרטי, ראיתי מאבק על השכונה בה גדלתי, מאבק על העיר שלנו, על הבית שלנו ועל הנכסים האסטרטגיים של העיר שלנו" מסביר עו"ד בריגה, "הלכה למעשה, התושבים גייסו אותנו להתנגד להחלטה שאותם הגורמים קיבלו בעצמם, דבר שהיה בהחלט מאתגר ודרש מאיתנו לבנות אסטרטגיה ייחודית למקרה, נדרשנו לחשוב מחוץ לקופסא וכך פעלנו. אנו רואים חשיבות עצומה בשמירה על השטחים הציבוריים-אסטרטגיים המעטים שנותרו בעיר, לא ראינו כל אינטרס ציבורי והסבר שמניח את הדעת מדוע יש לקדם את תוכנית הבנייה במתכונתה המקורית ועל כך נאבקנו מול הגורמים השונים"  עו"ד גלעד שאול מוסיף על דבריו של עו"ד בריגה. "שכונת אפרידר היא אחת מהשכונות היפות והמבוקשות בעיר אשקלון, שכונה בעלת מרקם ואופי ייחודי שמאופיינת בבנייה של בתי קרקע ובשטחים ציבוריים ירוקים נרחבים, פארקים ומדשאות, במהלך השנים הלכו והתמעטו השטחים הירוקים המאפיינים את השכונה בגלל סיבות רבות, בין היתר, בגלל רצונם של יזמים פרטיים לבנות בהם בצורה מסיבית. במסגרת התוכנית שהוגשה, עיריית אשקלון ביקשה לבנות 45 יח"ד להשכרה בשטח. לא צוין בתוכנית מהו השימוש שעיריית אשקלון תעשה במבנה זה, עובדה שהדאיגה את תושבי השכונה וזאת עוד מבלי להתייחס לצפיפות הנוראית שהייתה נגרמת מבניה מסיבית זאת". האדריכל גיורא שפיר שליווה את ההתנגדות כאמור, מתייחס גם כן לתהליך המורכב ובבעייתיות הקיימת בכך שנושאים מהותיים לא מובאים לידיעת הציבור. "לא מזמן התבשרנו כי עיריית אשקלון אישרה תכנית המבטלת את רחבת יום העצמאות ברחוב הגבורה ואת במת יום העצמאות עבור מבנה מסחר ומרכז לאזרחים ותיקים. העניין לא הובא לידיעה ולדיון בפני הציבור, ההתנגדות היחידה לתכנית הייתה של המודד איתמר שיאון, שבמקרה קרא את המודעה שהוצבה באתר. התנגדותו לא התקבלה, אילו ידע הציבור על התכנית בוודאי שהיה מתנגד לתכנית המנתקת את מתחם ההנצחה של יד לבנים מהרחבה ההיסטורית המשמשת גם לאירוע יום הזיכרון ויום העצמאות. לגבי תכנית "טופ אפרידר" הדברים התנהלו בצורה שונה: עורכי הדין המסורים ברק בריגה וגלעד שאול ריכזו את הטענות כנגד התוכנית והביאו את הנושא לידיעת הציבור באמצעות כלי התקשורת, חומר מסודר הכולל מצגות והסברים שנשלחו גם לגופי התקשורת וגם לוועדה המחוזית לפני הדיון בהתנגדות".


וכך אכן קרה, ההתנגדות לתוכנית "טופ אפרידר" הוגשה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה וסוקרה בהרחבה בכלל גופי התקשורת המקומית, הסקירה התקשורתית חשפה בפני הציבור הרחב את התוכנית המופרכת שלמעשה נוגדת לחלוטין את תוכנית המתאר של העיר אשקלון, לפיה, האיזור שתוכנן להיות מפותח ומטופח בדומה למקבילו הייחודי פארק "הדשא הגדול" –"בולטימור" עתיד לשנות את עורו. מהרגע בו הוגשה ההתנגדות החל להתפתח דיון ציבורי ער אודות ההשלכות הקשות אשר ייוצרו מאישור התוכנית.

"דרישת תושבי העיר – לתמוך באופן מלא בהתנגדות"

לאחר הגשת ההתנגדות לוועדה המחוזית ופרסומה בכלי התקשורת השונים עו"ד בריגה הביע את עמדתו בפני הנהגת העיר אשקלון ובפני הגורמים המקצועיים, זאת בניסיון למצוא פתרונות מוסכמים בטרם יתקיימו הדיונים בפני הוועדה המחוזית. "לאחר הגשת ההתנגדות, קיימתי סבב פגישות במטרה לנסות ולקדם פתרון דיפלומטי למאבק, לעבוד בשיתוף פעולה, לא ראש בראש. נפגשתי עם ראש העיר תומר גלאם, סגנית ראש העיר, מיריי אלטיט ומהנדסת העיר ויקטוריה ברנגל עם כל אחד מהגורמים לחוד, הצגתי בפניהם את הבעייתיות באישור התוכנית כפי שהוגשה, את קול הזעקה של תושבי העיר ואת דרישתם הברורה של הציבור– לתמוך באופן מלא בהתנגדות שלנו. הנהגת העיר הביעה נכונות לתמוך בהתנגדות וצידדו בכל הטענות שלנו, הם הסכימו איתי שצריך לעשות את מה שטוב לתושבי העיר".

לאחר סבב המפגשים ובתגובה לפרסומים הרבים, עיריית אשקלון הודיעה כי בכוונתה לתמוך בהתנגדות הדיירים, כלשון התגובה:

"בכוונת העירייה לתמוך בהתנגדות דיירי השכונה, להצטרף לערר שיוגש ולעמוד לצדם של התושבים במאבק צודק זה". בהמשך לכך, עיריית אשקלון הוציאה מסמך המציג את עמדתה החדשה בפני הוועדה המחוזית לתכנון ובניה ובו היא מודיעה כי היא חזרה בה מעמדתה המקורית לבניית 45 יחידות דיור להשכרה, אך דרישת הרשות לשינוי ייעוד השטח האסטרטגי מהגדרתו כ-"שטח ציבורי פתוח" ל-"מבני ציבור", נותר על כנו ובכך הלכה למעשה, הרשות לא הצטרפה בשלב הזה באופן מלא למאבק הצודק. עו"ד גלעד שאול ציפה שהרשות תתנהל באופן שונה. "ציפינו מעיריית אשקלון להצטרף להתנגדות שלנו באופן מלא ולחזור מבקשתה מלבנות בשטח הירוק את המבנה הזה ובכך לייתר את הדיון בוועדה המחוזית ולהגיש לוועדה המחוזית את הסכמתנו המשותפת ולצערנו, זה לא קרה."

מכתב ה-1,000, המאבק על שכונת "אפרידר" עולה הילוך


מסמך העמדה החדש של עיריית אשקלון נחשף בפני עו"ד בריגה, שלא הסתפק בהצהרת הרשות על גניזת תוכנית בניית 45 יחידות הדיור בשטח האסטרטגי והחליט להעלות הילוך במאבק על אופייה של שכונת אפרידר,  "כאשר הגיע לידיי מסמך העמדה של הרשות שמחנו וברכנו על החלטת עיריית אשקלון לחזור בה מעמדתה המקורית ולגנוז את תוכנית הבניה של 45 יחידות הדיור להשכרה, החלטה מצוינת ומתבקשת של העירייה. יחד עם זאת, נדהמנו לגלות, כי הלכה למעשה, עיריית אשקלון לא הצטרפה באופן מלא לזעקת הציבור ולדרישותינו המלאות להשיב את השטח להגדרתו המקורית כשטח ציבורי פתוח ובו יוקם, בהתאם לתכנון המקורי, פארק ירוק רחב היקף המוביל עד לים, ממש כפי שניתן לראות בשטח המקביל והייחודי, פארק הדשא הגדול- בולטימור. התנגדנו בתוקף לעצור באמצע המסע החשוב ולקבל את גניזת תוכנית 45 יחידות הדיור כסוג של פשרה, החלטנו ללכת על כל הקופה ולהילחם על אופייה של שכונת אפרידר ועל הנכסים האסטרטגיים של העיר אשקלון, אם מאמינים במשהו, הולכים אחריו עד הסוף, ככה חונכתי וככה אני מאמין". שבוע לאחר מכן החליט עו"ד בריגה לקחת את המאבק לקומה ה-4 ולשלוח מכתב-עצומה לראש עיריית אשקלון תומר גלאם החתום על ידי לא פחות מ-1,500 חתימות של תושבים מודאגים שחתמו בתוך שבוע מיום ניסוח המכתב, בניסיון אחרון להסדיר את הנושא בטרם יתקיים הדיון המכריע בפני הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.  "מכתב ה-1,000 נשלח לראש עיריית אשקלון תומר גלאם כמוצא אחרון לפני קיום הדיון בפני הוועדה המחוזית לתכנון ובניה, ימים ספורים לפני קיום הדיון הגעתי לתומר עם המכתב הזה, בניסיון להשפיע עליו ובכך לשנות את עמדת הרשות בנושא, בשבוע עבודה אספנו מעל ל-1,500 חתימות, הצגתי בפניו את הביקורת הציבורית העזה סביב נושא זה, את הזעקה האמיתית של תושבי העיר ואת העובדה כי אנחנו נמשיך ונלחם עד הסוף בנושא, גם אם יהיה עלינו להגיע לבית המשפט המחוזי במסגרת עתירה מנהלית. לא היינו מוכנים לשים את עתידה של שכונת אפרידר האהובה והייחודית בפסיפס האשקלוני כלוט בערפל, היה לי חשוב להעביר את המסר כי עתיד השכונה בסכנה, ביקשתי ממנו לראות את האינטרס הציבורי הרחב של תושבי השכונה והעיר אשקלון והלכה למעשה לתמוך באופן מלא בהתנגדות שלנו, לא היה לי ספק כי העיר אשקלון חשובה ויקרה לו, לא היה לי ספק כי הוא יקשיב לרחשי לב הציבור ויפעל כדי ליישם את דרישותינו המלאות." 

האדריכל גיורא שפיר משבח את המהלך שרקם עו"ד בריגה הוא מאמין כי זה מה שהוביל להחלטה התקדימית של הוועדה המחוזית. "ממש לפני הדיון בוועדה, העלה עו"ד בריגה רעיון לשליחת מכתב התנגדות לראש העיר ובו חתימות של לפחות 1,000 מתושבי אשקלון, מכתב שיקרא "מכתב ה-1,000" בתוך שלושה ימים, הצטרפו מאות תושבים ובתוך שבוע ימים הושלמו מעל ל-1,500 שמות וחתימות, מדובר במהלך חסר תקדים שבהחלט לא ניתן להתעלם ממנו ובהחלט השפיע גם על הדיון שהתקיים בפני הוועדה המחוזית לתכנון ובניה, זה המקום להודות לכל התושבים המסורים שהביעו את התנגדותם".

ההחלטה התקדימית של הוועדה המחוזית


ביום 02.11.2020 התקיים הדיון בפני הוועדה המחוזית לתכנון ובניה, דיון ארוך ומשמעותי שכלל התייחסויות מכלל הגורמים, עו"ד בריגה מספר על ההמתנה להחלטת הוועדה.

"הדיון בפני הוועדה התנהל בצורה טובה, שמחנו לראות שעמדת הרשות המקומית התרככה ביחס לגניזת 45 יחידות הדיור להשכרה וביחס לשטח הציבורי הירוק שנלחמנו על השארתו ככזה, הצלחנו להשפיע על עמדת הרשות ומבחינתי מדובר בהישג כביר והוכחה לכוחו של הציבור לשנות החלטות כבדות משקל. חיכינו וציפינו בקוצר רוח להחלטה הדרמטית"

לבסוף, ההחלטה בנושא התקבלה השבוע ומערכת "סקופ" שמחה להציג את החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בנושא הטעון כאן לראשונה באופן בלעדי, החלטה תקדימית הקובעת כי השטח הציבורי הפתוח יישאר כפי שהוא ובמקום בניין ובו עשרות יחידות דיור קטנות להשכרה ומבני ציבור שתכליתם וייעודם אינם ברורים, עתיד להיות מוקם פארק ירוק מפותח ומטופח, בדומה לצירו המקביל והייחודי הדשא הגדול-פארק בולטימור. עו"ד ברק בריגה מתייחס לראשונה להחלטת הוועדה:

"יום גדול לעיר אשקלון, לשכונת אפרידר ולתושביה, החלטה תקדימית ואמיצה של הוועדה המחוזית. הוכח כי בכוחו של הציבור לשנות החלטות כבדות משקל. אנחנו מודים לאלפי התושבים שתמכו ולקחו חלק לאורך כל הדרך במאבק החשוב הזה, כמו כן אני רוצה לברך ראש עיריית אשקלון, מר תומר גלאם והנהגת העירייה שהיו קשובים לרחשי לב הציבור ולבסוף פעלו במעלה הדרך כדי לשנות את עמדת הרשות המקורית, לשנות עמדה ולהיות קשובים לציבור, זהו דבר חשוב בהחלט שדורש אומץ ציבורי ואני לא רואה את הדברים כמובנים מאליהם". האדריכל גיורא שפיר הוסיף והתייחס גם כן להחלטתה התקדימית של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה. "במהלך הדיון בפני הועדה התברר לנו כי יו"ר הועדה, ד"ר רחל קטושבסקי, סגנית מתכנן המחוז ואדריכלית מייעצת הגיעו לשכונת אפרידר, סיירו במקום והכירו אותו היטב לעד לפרטי הפרטים, כולל את השבילים המתנקזים לדרך ההיסטורית לים והמבט הפתוח המתקיים לאורך השביל, גם מהנדסת העיר אשקלון, נהגה בדיון באחריות ותמכה בהשארת רובו של השטח הציבורי הפתוח על כנו לטובת הציבור וכפי שיועד לשכונת אפרידר מלכתחילה. הוועדה קבעה כי היא "רואה בחיוב ומעודדת הליכים לשמיעת צורכי ורצונות הציבור בקשר לתוכניות המוקדמות בשכונות הוותיקות בעיר", זוהי בהחלט הערה שצריכה להישמע ולהיקלט הן באזני פרנסי העיר ומתכנניה כמו גם בקרב התושבים, בכוחו של הציבור לשנות החלטת בעצם מעורבותו בעזרתם גורמים מקצועיים, על התושבים להאמין בכוחם, לפיכך ובהתאם, על קובעי מדיניות התכנון בעיר להתנהל בשקיפות תוך שמיעת ושיתוף הציבור, לא רק הציבור זכה, העיר כולה זכתה!"

עו"ד גלעד שאול מתייחס גם כן להחלטתה של הועדה המחוזית. "ניהלנו מאבק משפטי וציבורי ענף וצודק, שמחתי לשמוע כי חברי הועדה קיבלו את מלוא טענותינו ודחו את אישור התוכנית עד אשר תתוקן בהתאם, כמו כן ובהתאם להסכמתנו ניתנה לעירייה האפשרות להקים מבנה ציבור קטן בשטח צדדי של התוכנית אך השימוש בו הוגבל לשימושים הבאים בלבד: גני ילדים, בית כנסת, מועדון לנוער או לאוכלוסייה ותיקה. מדובר בהחלט תקדימית שאנו גאים בה, זהו לא דבר שרואים כל יום, וועדות מחוזיות לתכנון ובניה לא נעתרות בדר"כ לקבל התנגדויות לתוכניות בניה שמופקדות לאישור, הסיכויים לכך הם נמוכים ובדרך כלל הדיון נגרר לערכאות משפטיות, במקרה שלנו ההפך קרה, חברי הוועדה הקשיבו בקשב רב, בנפש חפצה ובתום לב והם קיבלו את מלוא טענותינו כבר בשלב המוקדם הזה ובכך התייתרו הליכים רבים" אין ספק, מדובר בהישג משמעותי עבור עורכי הדין ובהחלטה משמעותית עבור תושבי שכונת אפרידר והעיר אשקלון. עו"ד ברק בריגה מסכם: "זה היה עבורנו מסע מרתק וחשוב, מסע שהניב פירות מתוקים במיוחד, זה המקום להודות לאלפי האנשים שלקחו חלק במאבק החשוב הזה, כעת, מה שנותר הוא לוודא כי יוקם פארק ירוק, רחב היקף בדומה לדשא הגדול- בולטימור, פארק שישרת את תושבי השכונה והעיר שלנו, בכך עשינו את חלקנו."

תגובות:

חברי קבוצת הפייסבוק "שומרים על מרכז אפרידר", קבוצה המנוהלת על ידי ורד אידה-שלאוזר ושי דניאלי:

"חברי הקבוצה שומרים על מרכז אפרידר שמו להם למטרה לשמר את מה שטוב באשקלון ולשפר את איכות החיים בה, מאות מחברי הקבוצה הצטרפו למאבק החשוב ובחתימתם על מכתב ה-1,000 תרמו תרומה משמעותית להצלחתו של המאבק, אין ספק שקבוצה כה גדולה של תושבי עושי ורוצי טוב הם ברכה לעירנו, זכינו!"