"אני לא נכנע"

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

בית המשפט המחוזי גזר על ראש עיריית אשקלון לשעבר, איתמר שמעוני, 4 שנות מאסר. שמעוני לא מתכוון לוותר ויערער לעליון. בראיון בלעדי לסקופ מדבר שמעוני בכאב על גזר הדין וההתמודדות הקשה מול התושבים והמשפחה | מילן מועלם


לאהבה של תושבי אשקלון לאיתמר שמעוני, אין תקדים. עוד לא נראה בישראל ראש עיר שהורשע בשוחד וקיבל כ"כ הרבה תמיכה ואהדה מהציבור כמו ראש עיריית אשקלון לשעבר, עליו נגזרו השבוע ארבע שנות מאסר. 

תושבי העיר, כך נראה, לא שוכחים את האנרגיות והאווירה הטובה שהתפשטה בעיר בזמן ששמעוני כיהן כראש העיר ולראיה, בשעות שלפני המשפט וגם אחרי גזר הדין, לא הפסיק שמעוני לקבל הודעות תמיכה וחיבוק מהציבור, שעם כל ההרשעה והעונש, עדיין היה רוצה לראות אותו בלשכת ראש העיר. 

שמעוני לא ציפה לקבל עונש מאסר כ"כ חמור כפי שגזר עליו השבוע השופט בני שגיא. שגיא שלא חסך בביקורת כלפי שמעוני, הזכיר גם את העשיה של ראש העיר לשעבר למען אשקלון ואת המשפחה התומכת וילדיו. אלא שלמרות השבחים להם זכה שמעוני בסוף דבריו של שגיא, שופט בית המשפט המחוזי החמיר איתו מאוד והערעור של ראש העיר לשעבר כבר בדרך לעליון.

למרות הימים הקשים שעוברים עליו, הסכים שמעוני לשתף את קוראי סקופ בשבוע הקשה בחייו.

ישבתי לא רחוק ממך באולם בית המשפט וכשהשופט הקריא את גזר הדין ונתן לך ארבע שנים מאסר, היית נראה חנוק. לא האמנת. 

"לא האמנתי ולא חשבתי על טווח כזה. ידעתי שיהיה מאסר אבל לא חשבתי על ארבע שנים. ראש עיר שהורשע בשוחד של שני מיליון ש"ח קיבל שלוש שנים, אריה דרעי, שר בממשלת ישראל, זכה להקלה בעליון ואני על הרשעה של 150,000 ש"ח שכל כולה נסיבתית וללא כל ראיה ישירה קיבלתי 4 שנים? חשבתי שאקבל גג שנה או שנתיים וגם במקרה כזה הייתי מערער ולא רק על העונש אלא על עצם ההרשעה, כי לא היה שוחד". 

אם בוחנים פסיקות קודמות במקרים דומים, נראה שקיבלת עונש לא מידתי. 

"בוודאי שהעונש לא מידתי ואני לא יודע להסביר את זה. גם במהלך המשפט הייתי בטוח שלא ירשיעו בשוחד. אנחנו כמובן נערער. זה לא הגיוני. אני לא רוצה לחשוב שחלילה שופטים תופרים תיקים, אני רוצה להאמין שהשופטת טעתה ויעשה צדק. אני באמת מאמין שהטעות תתוקן בבית המשפט העליון. לא תמצאי אותי מגנה את בית המשפט, יש דרך להעביר ביקורת וכך אני מצפה גם מילדיי, צריך לעשות את זה בדרך מקובלת ולא בדרך משסה. אני מקבל את גזר הדין אבל לא מסכים איתו ומלא בטחון בבורא עולם שהצדק יעשה. בהתחלה היו עוד שלל האשמות שהתבררו ככלום וכך יהיה בעזרת ה' גם במקרה הזה". 

כמה אהבה קיבלת השבוע אחרי גזר הדין? 

"האמת שגם לפני גזר הדין וגם אחרי, אם יש משהו שגרם לי להזיל דמעה ולהתרגש זה החיבוק והאהבה של התושבים מכל המגזרים. זה גרם לי גם לכאוב והרבה מבפנים. אחרי שגזר הדין ניתן, קיבלתי מאות הודעות ותגובות ואחת מהן הייתה של תושבת העיר שכתבה שהיא מוכנה לתת עדות אופי לטובתי וכתבה שלא תשכח איך עזרתי לבת שלה אחרי שמערכת החינוך רמסה אותה. ההתמודדות קשה אבל אני מרים את הראש ואעשה הכל כדי שהצדק ייצא לאור. לא אאכזב את התושבים ולא את ילדיי ואשתי היקרה".


אשתו של שמעוני, רויטל, לא הגיעה לבית המשפט ושהתה בביתם יחד עם בניה. המשפחה קיבלה בכאב את גזר הדין והילדים העלו שאלות קשות וכואבות לאור ההחלטה. החברים של משפחת שמעוני היו שם בימים שאחרי כדי לתמוך במשפחה שעוברת כבר חמש שנים סיוט ממושך וקשה. 

איך הגיבו הילדים כשחזרת מבית המשפט? 

"הם חיבקו אותי ושאלו אותי אם זה באמת יקרה. שאלו למה החמירו איתי והכי קשה היה לי מול הבכור שלי, אלעאי ששאל אם לא אהיה איתו כשיתגייס לצבא. 

הסברתי להם את המצב ותמיד חינכתי אותם לכבד ולהרכין ראש בפני בית משפט. זה מעוז הדמוקרטיה שלנו. אני לא נכנע".

איך מתמודדת אישתך רויטל שעמדה לצידך לאורך כל הדרך? 

"יש לי אישה מדהימה וחזקה. היא בוכה המון בתוך הלב אבל היא לביאה ששומרת על המערה שלה ועל הגורים שלה. אנחנו מחבקים אחד את השני ויודעים שבסוף זה יסתיים". 

אתה מתמודד בעוד חזית בתקופה האחרונה, עם אבא שלך שחולה מאוד. 

"אנחנו נלחמים שאבא שלי יהיה בריא ועושים הכל. אני מתפלל שהוא יבריא ויתבשר בבשורות טובות מהבנים שלו. ההורים שלי עברו חמש שנים קשות. אמא שלי קיבלה אירוע מוחי שלישי אחרי שנחקרה במשטרה. ביקשתי מהחוקרים לא להלחיץ אותה והם פשוט לא התייחסו והתנהגו אליה בצורה מחפירה והפחידו אותה. החיים של כולנו ושל ההורים שלי סביב הסאגה הזו".

השבוע סיימת את דרכך במועצת העיר. זה יחסר לך? 

"האמת היא שאחרי גזר דין כזה, הכל מתגמד. השארתי בעיר תוכניות ל-15 שנה קדימה, הכל חתום עם תקציבים. בואי נאמר שיש להם עבודה ואני מאחל להם שיצליחו. אני מקבל כ"כ הרבה אהבה מהתושבים שיודעים להעריך וזה מחמם את הלב. אשקלונים הם מקור לגאווה והעיר הזאת יכולה להיות הכי אטרקטיבית בארץ עם עבודה נכונה. מאחל ומתפלל שזה יקרה". 

לצד כל האהבה, היו כאלה שציפית לקבל מהם הודעה ולא קיבלת? 

"הייתי מצפה מהרבה אנשים להתנצל אחרי ששתו את דמי. יש אנשים שיש להם חלק לא קטן בנזק שנגרם לילדים שלי ולאשתי ולא קיבלתי מהם התנצלות או הודעה. הם דאגו להתסיס ולהעצים אבל אני מוחל להם ומאחל להם שיהיו אנשים עם לב יותר טוב כי השנאה קשה מנשוא".