שדרוג יד לבנים יוצא לדרך

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

אחרי המשבר שנוצר בין העירייה למשפחות השכולות, תשודרג רחבת יד לבנים והפרוייקט הגרנדיוזי שהיה אמור לקום בסמוך ככל הנראה לא יצא לפועל | מילן מועלם


מועצת העיר התכנסה הערב ובין מאבק לויכוח, דנה גם בנושא החשוב ביותר, שדרוג רחבת יד לבנים. השדרוג יחל כבר בימים הקרובים ועתיד להסתיים עוד לפני יום הזיכרון הקרוב.

הפרויקט יכלול את חידוש הרחבה כולה, יצירת אזור התכנסות וישיבה סביב האנדרטה והקמת טרסות מגוננות סביב הרחבה במטרה לאפשר את הנראות שלה היישר מהרחובות הסמוכים.

השדרוג יעשה תוך שמירה והקפדה על האנדרטאות הקיימות, והוא יכלול, בין היתר, את חידוש המעטפת החיצונית של בית 'יד לבנים' מבי לפגוע בייחודיות של האבן הקיימת.

כחלק מתוכנית הפיתוח סביב האנדרטה, תרוצף הרחבה ויוקמו מדרגות לישיבה והתכנסות, זאת על ידי הנמכת האזור מסביב לאנדרטה.

כמו כן, יתווסף מקום ייעודי להנחת זרים בימי הזיכרון. לצד זה, יבוצעו טרסות מגוננות ומדורגות לאורך הרחבה כך שניתן יהיה לצפות בה מהרחובות הסמכות ובכך תורחב הנראות והחשיפה של המקום באופן משמעותי.

הרחבה החדשה תאפשר קיום פעילויות חינוכיות והעשרה בסמוך לאתרי ההנצחה על מנת להדרך את הקשר בין סיפורי הקבורה והדור הצעיר. במסגרת העבודות תוקם רמפה ייעודית לאנשים עם צרכים מיוחדים על מנת להנגיש עבורם את המקום בצורה המיטבית ביותר.

לישיבת המועצה הגיעו גם נציגי המשפחות השכולות והובהר כי הפרוייקט להקמת בית הגמלאי לא ייצא לפועל ברחבת יד לבנים.

ראש העיר, תומר גלאם:"המשפחות השכולות באשקלון קרובות ללבי מאוד. הגיעה העת שיהיה להם מקום ראוי להתכנס בו ולציין את יום הזיכרון ליקיריהם שנפלו. הגיעה העת שיהיה לעיר אשקלון מקום ראוי לציין בו את ימי הזיכרון לחללי העיר ולנפגעי פעולות האיבה. הרחבה החדשה, לצד האנדרטאות, יהוו מקור ללמידה ולחינוך דור העתיד, בצורה נגישה יותר, אודות סיפורי הגבורה והמורשת של העם היהודי בכלל ושל העיר אשקלון בפרט".

יו"ר יד לבנים אשקלון, יעקב מושיאשווילי, אב שכול לנתנאל ז"ל שנפל בקרב עם מחבלים לפני תשע שנים:״אני מודה לעיריית אשקלון ככלל ולראש העיר, תומר גלאם בפרט. השיתוף של העירייה יחד עם ועד 'יד לבנים' והמשפחות השכולות אינו דבר שמובן מאליו. הפרויקט נעשה תוך שמיעה לבקשות וההמלצות של המשפחות והרשות המקומית העניקה אוזן קשבת לכל בקשה. אנחנו מרגישים מאוד קרובים לעשייה ורואים שיש חשיבה מאחורי כל דבר שנעשה. לא היינו רגילים לזה לפני כן והדבר חשוב לנו מאוד".

חברת המועצה, עדנה ולנשטיין, גם היא אם שכולה, לאלעד ז"ל, הביעה את התרגשותה מהפרויקט ואמרה כי היא משוכנעת שהפרויקט החשוב ייצא לפועל ובצורה הראויה ביותר.

הדמיות: מקום אדריכלות נוף בע״מ.