"פיקוח נפש לפנינו" 

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד, תושב עוטף עזה, מבטיח להילחם עבור מיגון העיר ומבהיר:"מצאנו מילארדים לקורונה, נמצא גם לאשקלון" ▪️ ראיון מלא תקווה ונטול מעצורים | מילן מועלם
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד, תושב עוטף עזה, מבטיח להילחם עבור מיגון העיר ומבהיר:"מצאנו מילארדים לקורונה, נמצא גם לאשקלון" ▪️ ראיון מלא תקווה ונטול מעצורים | מילן מועלם


חבר הכנסת, ד"ר שלמה קרעי, מתגורר בישוב זמרת בעוטף עזה ודילג השבוע בין הפעילות הפוליטית, לממ"ד ולביקור בחמ"ל בעיריית אשקלון.

קרעי שעוד קודם לביקור, הגיש בקשה לדיון דחוף בועדת הכספים, בפתרונות מיגון לעוטף ובפרט לאשקלון המופגזת, כתב במכתבו שהמתקפות של ארגוני הטרור מעזה על ערי ישראל הולכות ומתרחבות: "בשבוע האחרון העיר אשקלון ספגה יותר מ-800 טילים. יש מקומות רבים באשקלון, בעוטף ובסביבה שאינם ממוגנים. מדובר בפיקוח נפש של ממש. דם ההרוגים וכאב הפצועים מהשבוע האחרון זועקים אלינו. לא נוכל להישאר אדישים. מוטלת עלינו החובה לטפל בכך לאלתר ולהכין תכנית מיידית למיגון מקסימלי של כל מה שאיננו ממוגן. אבקש שוועדת הכספים תדון בכך בהקדם ותאשר העברות תקציביות ואת כל הנדרש למימוש תכניות ממשלתיות לאלתר בנושא זה".

קרעי שכאמור מתגורר גם הוא בעוטף מבהיר בראיון מיוחד לסקופ שהוא לא מתכוון לוותר עד אשר אשקלון תהיה מוגנת כולה.

קודם כל כתושב העוטף, איך עוברים הימים עליך ועל המשפחה?

"המקום הזה והאנשים שבו, הם חוד החנית של מדינת ישראל. אוהב אני את נופי ילדותי, אך הנוף האנושי כאן בעוטף עזה יקר לי מכל. נכון, קשה, לעיתים גם מפחיד, אבל האנשים כאן חזקים מאוד ומהווים חוליה משמעותית בעמוד השדרה האמיתי של עם ישראל בארצו.בימים אלו של חג הקציר, אני רוצה לציין את תושבי זמרת, שובה, שדרות, אשקלון וכל תושבי עוטף עזה, תושבים המגינים בגופם על מדינת ישראל, חקלאים מהשורה הראשונה, שבשנים האחרונות לא תמיד זוכים לקצור ברינה את תבואתם בעקבות בלוני התבערה וסבבי הלחימה ולמרות זאת במסירות נפש ממשיכים לחזק ולבצר את מדינת ישראל. יש לנו ממ"ד כמובן, הילדים יודעים טוב מאוד מה לעשות. בסבבי לחימה שכאלו, אנחנו מצטופפים לשינה משפחתית משותפת בממ"ד. אנחנו פועלים לפי ההנחיות וזה בהחלט מציל חיים. כשחיילינו יוצאים למתקפה, הרבה יותר קל להסביר לילדים את הסיבה למצב: אנחנו שומרים על עצמנו בבית כדי שצה"ל יוכל לנצח בחזית בלי לדאוג כמעט לאזרחים שיפגעו בעורף".

מה אתה שומע מתושבי אשקלון?

"ביום שלישי האחרון הייתי בביקור בעיר יחד עם ידידי ראש העיר תומר גלאם. התושבים חזקים ואיתנים, למרות הקושי הרב נשארים בעיר גם בזמן הלחימה, ונותנים גיבוי מלא לצה"ל לסיים עם זה אחת ולתמיד. אשקלון סופגת יותר מאי פעם והחוסן האזרחי חזק מתמיד".

איך הגיוני שבמשך שנים נתנו לחמאס להתחמש והיום רואים את היכולות שלהם? הממשלה נרדמה בשמירה?

"ממשלת ישראל וכל גופי המודיעין והבטחון נמצאים עם יד מאוד רגישה על הדופק בכל שעה. אין צורך להזכיר כי מדינת ישראל נמצאת מול אויבים בכל החזיתות כל הזמן והיא בוחרת מתי ומול מי להתעמת, אחרת היינו במלחמה של ממש 24/7. גם מבחינת ערכי צה"ל וחזית התודעה הבינלאומית, זוהי חזית מורכבת למדיי. מדובר בארגון שמפעיל טרור תוך שימוש בסיוע הומניטרי והפיכת נשים וילדים למגן אנושי. יחד עם זאת, מדינה ריבונית חזקה כמדינת ישראל צריכה לפעול בכל דרך כדי לתת בטחון לאזרחיה ואנחנו רואים בהחלט את אגרוף הברזל במבצע הנוכחי".

אשקלון מעניינת את הממשלה?

"ביטחונם ורווחתם של תושבי העוטף ואשקלון בכללם נמצאים בראש מעייניו של ראש הממשלה. רק לפני חצי שנה הממשלה העבירה החלטה לחיזוק אשקלון במאות מיליוני שקלים והיד עוד נטויה. יחד עם ראש העיר אני נאבק ליישום מלא של ההחלטות, בד בבד עם דיון דחוף שביקשתי לקיים בוועדת הכספים לחיזוק המיגון ולפעולות נוספות לטובת תושבי אשקלון. אשתמש בכל הכלים העומדים לרשותי כדי לקדם ולחזק את העיר. אשקלון ותושביה חשובים לנו מאוד".

מי נכשל בכך שתושבים רבים באשקלון אינם חיים בדירות ממוגנות? 

"מבחינה היסטורית, מבנים מלפני מלחמת המפרץ בישראל לא ממוגנים תקלה שתוקנה על ידי ממשלת הליכוד בתקנות שפורסמו בשנת 1992. מאז נעשים מאמצים רבים, בין היתר באמצעות תוכניות להתחדשות עירונות, למגן מבנים כאלו. גם אצלנו בעוטף עזה, לקח שנים ארוכות למגן את הכל וגם זה טרם הושלם לחלוטין. אני מאמין שכעת כולם מבינים שאשקלון חייבת חיזוק משמעותי במיגון וכך ייעשה בעז"ה".

הופתעת מהיכולות של חמאס?

"חמאס מקבל סיוע והדרכה מגורמי טרור עתירי ידע כדוגמת איראן באמצעות חיזבאללה ומתחמש בהתאם מכל הבא ליד. כאמור, מדובר בארגון טרור שמנצל כל דבר כדי לייצר ממנו טרור. במקום מלט לבניינים משתמשים בו למנהרות במקום דלק לתושבים ולחשמל משתמשים בו לטילים וכדומה. דווקא חוסר היכולת של חמאס להפעיל אמצעי לחימה מתקדמים יותר, מוכיח ש"לא ינום ולא יישן שומר ישראל" ומלמד על יכולותיה של ישראל לסכל זאת".

מה דעתך על התפקוד של צה"ל?

"אני גאה בצבא ההגנה לישראל וברוח הלחימה והגבורה שאופפת אותו בשנים האחרונות. אני חושב שצה"ל במבצע הזה מתעלה מעל דקדוקי עניות של פרשנות משפטית הפוגעת ביכולת הלחימה ועושה כמעט הכל כדי לממש את מטרות המבצע. תשעה ימים של אגרוף ברזל, כתישה חזקה במיוחד ובמקומות שלא הגענו אליהם קודם לכן. אני בעד המשך חיסולים ממוקדים של בכירי הטרור. יש בי אמון רב בראש הממשלה ובמערכת הבטחון".

▪️▪️▪️▪️

תושבי אשקלון למודי מלחמות ושבעים מהבטחות הפולטיקאים. השבוע עלה לדיון ברשתות החברתיות והיה ניכר כי תושבי העיר מיואשים ואינם סומכים עוד על הרצון הטוב של הממשלה למגן את בתיהם. תושבים רבים החלו להתעניין במחירי בניית ממ"ד על חשבונם כשהעירייה או הממשלה לא צפויים להשתתף בהוצאה הכל כך כבדה. ח"כ קרעי מאמין שהפעם תושבי העיר יבחינו בשינוי ויזכו למיגון המיוחל.

"הדיון יתקיים בקרוב מאוד. להערכתי, חברי הכנסת וחברי הוועדה בפרט לא יוכלו להישאר אדישים יותר. יש קונצנזוס לגבי אשקלון ומיגון מקיף ומיידי הוא כורח המציאות".

איך תפעלו להוביל למיגון העיר? יש היתכנות לכך בכלל? 

"לפי מיטב הבנתי מדובר בפער של כ-1.4 מיליארד ש"ח. במונחים של תקציב מדינה ובפריסה על פני מספר שנים זה לא משמעותי. במאבק בקורונה ידענו להשקיע עשרות מיליארדים, וגם כאן כשלפנינו פיקוח נפש ואיתנות העורף, זה עולם ומלואו. הפער הזה חייב להיסגר".

▪️▪️▪️▪️▪️▪️

ובמקביל למלחמה, ממשלת השינוי ששקל להוביל יו"ר מפלגת ימינה, נפתלי בנט, ירדה בשבוע שעבר מהפרק וישראל שוב נעה בין הקמת ממשלה בדוחק לבין בחירות.

ממשלת השינוי ירדה מהפרק בזמן המלחמה. יש אומרים שזה היה מהלך מתוכנן של ראש הממשלה. תגובתך?

"קולות כאלו מגיעים בעיקר מקרב חברי הרשימה המשותפת, אויבי ישראל, המעודדים ומגבים את האויב בשעת מלחמה. מקומם בכלא ולא בכנסת. אחרים שמנסים לרמוז לכך, כאילו עם סימן שאלה בסוף המשפט, הם פופוליסטים חסרי אחריות במקרה הטוב, ומטורללים שזקוקים לטיפול במקרה הפחות טוב. ראש הממשלה נתניהו הוכיח בשנות שלטונו שהוא מעולם לא השתמש בביטחון ישראל לטובתו האישית או לטובתו הפוליטית. ממשלת השינוי נפלה כי לא היתה צריכה לקום מלכתחילה. מאז קום המדינה אף ממשלה לא העזה להישען על תומכי טרור. אתם מדמיינים לעצמכם מה היה קורה אם היינו זקוקים עכשיו לאישור של טיבי, עודה, שחאדה או התנועה האיסלאמית כדי לצאת להילחם בטרור מבית או מחוץ?".

להערכתך, תוקם ממשלה או שהולכים לבחירות?

" סימן השאלה יישאר כנראה עד הרגע האחרון. מה שבטוח, שאותם חברי כנסת של גדעון סער שיגררו אותנו לבחירות, מתוך מניעים אישיים, וימנעו הקמת ממשלת ימין יציבה וחזקה, לא יקבלו מהציבור הזדמנות נוספת. אני מאמין שב-21 היום האחרונים, יהיו כאלו שיתחילו לנוע באי נוחות בכיסאות שלהם, שיתכן שיאבדו אותם בבחירות הקרובות, ותקום כאן ממשלת ימין על מלא לתפארת מדינת ישראל".

מי הפוליטיקאים שמונעים את הקמת הממשלה ומה יש לך לומר להם? 

" הפוגרומים של הפורעים הערבים ביהודים, שיתוף הפעולה שלהם עם האויב בשעת מלחמה, הלגיטימציה שמקבלים מסיתים לאלימות ולטרור במרחב הציבורי ובמרחב המשפטי הפרקליטותי, מוכיחים יותר מכל כי דרושה כאן ממשלת ימין אמיתית, יציבה וחזקה שתחזיר את השפיות ואת הראש המורם של עם ישראל בארצו. אני קורא לכולם לשים בצד את האגו ואת הנקמה האישית, להטות שכם ולעשות את הדבר הנכון בעת הזו. בנט, שקד, גדעון ואלקין, זה הזמן. מי יודע אם לעת כזו עברנו את כל התהליך. הריאקציה הרעילה שחווינו הובילה אותנו לתמונה פוליטית מכרעת מבחינת המחנה הלאומי ושלטון הימין בישראל. יש רוב מכריע לימין בכנסת ישראל כמו שלא היה מעולם. שובו הביתה".