"אף אחד לא עושה לנו טובה"

בין דיון בכנסת, לרצון לבלות קצת זמן איכות עם המשפחה, ראש העיר, תומר גלאם, מסכם בראיון בלעדי לסקופ את ימי "שומר החומות" אבל בטוח שהמלחמה האמיתית, הפעם מול הממשלה, עוד לפנינו | מילן מועלם| צילום: אלדד עובדיה, סיון מטודי
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

בין דיון בכנסת, לרצון לבלות קצת זמן איכות עם המשפחה, ראש העיר, תומר גלאם, מסכם בראיון בלעדי לסקופ את ימי "שומר החומות" אבל בטוח שהמלחמה האמיתית, הפעם מול הממשלה, עוד לפנינו | מילן מועלם| צילום: אלדד עובדיה, סיון מטודי


ראש העיר, תומר גלאם, עדיין לא מצא את ההזדמנות להשלים שעות שינה. מאז סיום מבצע שומר החומות, ביקר גלאם בכנסת שלוש פעמים והשתתף בועדות השונות במקביל לפגישה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ופגישות עם חברי כנסת, על מנת להבהיר לכולם, שאחרי המבצע האחרון, אשקלון לא יכולה להישאר עוד מופקרת בחסות המדינה.

על ראש העיר עברה תקופה מורכבת ולא קלה. בזמן שילדיו שהו במרחב המוגן וציפו שישוב הביתה, עבר גלאם בין עשרות זירות בהן פגעו רקטות. בנו הקטן אף הציע לאמו להסתיר את הנעליים של ראש העיר, כדי שלא יוכל לעזוב את הבית ויוכל לשהות איתם בזמן האזעקות, סיפור המתאר את המציאות הקשה של כל ילדי אשקלון שאכן עברו סבב קשה ומתיש במיוחד.

בראיון בלעדי לסקופ, מסכם גלאם את ימי הלחימה האינטנסיביים ומספר על המאמצים להביא את הממשלה להכיר בעובדה שהלוחמים האמיתיים בסבבים הנוכחיים, הם תושבי אשקלון.

"זה אחד הסבבים הקשים ביותר שידעה העיר אשקלון, גם מבחינת כמות הרקטות וגם מבחינת הפגיעות הישירות וכמות הנפגעים, אבל היינו מוכנים לתחריש הזה", מספר גלאם.

תסביר.

"תמיד עשינו תרחיש ייחוס והכנו את עצמנו למצבי קיצון. בתרחיש ייחוס האחרון, נערכנו לאירוע בו ישנם מספר זירות במקביל. הקשנו על עצמנו. היו שאמרו שזה מיותר אבל העדפתי לאתגר את כולם ולהיות מוכן. התרחיש אכן התממש. הגענו ל-17 זירות בבת אחת וראינו את המוכנות והמקצועיות של כל המכלולים יחד עם כב"ה, מד"א ומשטרת אשקלון עם עובדי העירייה. כולם היו ערוכים וזמני הטיפול באותן זירות התקצר משמעותי".

עם כל הכבוד להכנה, היו תושבים שנותרו ללא מיגון.

"לצערי הרב זה אכן כך. לכולם מגיע מיגון וזה הדבר הבסיסי והחשוב ביותר שהמדינה צריכה לתת לתושבי אשקלון. בסבב הזה, המדינה כולה ראתה את החשיבות של המיגון לאשקלון. ישנן 10,000 יחידות דיור לא ממוגנות באשקלון".

היו גם טענות על העדפה לא מידתית של הצבת המיגוניות.

"אמרו שהצבנו מיגונית ליד הבית של אמא שלי ומי שאמר את זה כלל לא יודע שלאמא שלי יש ממ"ד. זה לא נכון ומי שמחליט על מיקום המיגוניות הם פיקוד העורף. זה פוגע ברמה האישית אבל אני לא יכול לשפוט תושב שאין לו מיגונית והוא מתוסכל כי הוא צודק".

מה שמעת מתושבי העיר בימי הלחימה?

"התרגשתי מאוד לראות את הערבות ההדדית שיש לתושבי אשקלון ולעובדי העירייה המסורים. אני חושב שמדינה שלמה ראתה כמה חזקים הם תושבי אשקלון. האהדה של התושבים, הכח שהם נתנו לי במהלך הימים הקשים שעברו, נתן לי את הדרייב להילחם עבורם עוד יותר. אנשים שספגו פגיעה ישירה בבתים וכמעט איבדו את חייהם אמרו לי שהם תומכים בהמשך הלחימה, התושבים היו מוכנים לספוג עוד, העיקר שיכו בארגוני הטרור בעוצמה. האהדה של התושבים חיזקה אותי מאוד. עברנו אירוע קשה. היו לנו הרוגים, נפגעים, נפגעי חרדה ולמרות זאת התושבים ביקשו שהצבא ימשיך בלחימה, הם היו מוכנים לספוג".

אתה אבא לילדים, איך הם עברו את הימים הקשים?

"זה לא פשוט. יש לי שלושה ילדים, אחד מהם הוא מתבגר והשני עדיין קטן. היו מקרים שהגעתי הביתה להפסקה קצרה והתחילה אזעקה אז מיד יצאתי לחמ"ל ולזירות. היה להם קשה, הם גם רצו את אבא שלהם לידם אבל אני בתפקיד הזה מתוך שליחות אמיתית, ובמיוחד בימים כאלה, התפקיד מחייב".

▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️

הקבינט הבטחוני החליט על מבצע שומר החומות אחרי ירי רקטות לעבר בירת ישראל, ירושלים, דבר שקומם את ראש העיר שאף התבטא לא אחת בעניין בתקשורת הארצית.

"אחד הדברים שפגעו בי כראש העיר ותושב העיר זה שברגע ששיגרו רקטה לירושלים, כללי המשחק השתנו. אם זה לא היה קורה, היינו ממשיכים לספוג טפטופים בשנה הקרובה והחמאס היה מתעצם עוד יותר. ירושלים היא עיר הבירה גם שלי אבל אני לא מאמין בססמאות של דין שדרות כדין תל אביב וכו'. אני מאמין בדין אחד לכולם. אין עיר או יישוב בישראל שצריך להיות מטווח. התושבים שלי לא שווים פחות מאף תושב אחר".

צילום: אלדד עובדיה

השבוע העלת הילוך בכל הנוגע למלחמה על הטבות המס לתושבים. 

"הייתי מעדיף לוותר על ההקלות במס וכל ההטבות אבל אם אנחנו בחזית ובקו האש, הגיע הזמן שנקבל את מה שמגיע לנו. בשוטף, אנחנו לא צריכים אותם. יש לנו עיר יפה, עיר חזקה שמובילה בכלל התחומים אבל אם אנחנו סופגים אירועים מסוג זה, מגיע לנו להיות מתוגמלים וממוגנים. אבסורד שאותם תושבים ותיקים שהקימו את המדינה ואת העיר נותרו ללא מיגון".

צפיתי בך מדבר בכנסת והיית מאוד אמונציונלי.

"את חייבת להבין דבר אחד. אני מאוד אוהב את התושבים שלי ואין לי בחירות באופק. החוסן שהם שידרו לי ולמדינה גרמו לי להרגיש מחוייב יותר לבוא ולצעוק את צעקתם. המצב הזה לא יכול להימשך. הלוחמים האמיתיים הם התושבים שלי. מבצע קרקעי לא עומד היום על הפרק וזה הפך את התושבים שלי ללוחמים כי הם בקו החזית מול ארגוני הטרור. הבנתי שבכנסת הם לא באמת מבינים מה קורה באשקלון ורק כשהם הגיעו לפה הם מאוד נרתעו והבינו את העוצמה. עם כל הכבוד, כל התירוצים שיש או אין כסף להטבות ל-160,000 תושבי אשקלון, אותי זה לא מעניין. זאת החובה שלהם לדאוג לעיר, שידאגו. אין אצלי חברים כשזה נוגע לפגיעה בעיר. דיברתי בכנסת מדם ליבי, צעקתי את הצעקה של תושבי אשקלון".

הרגשת שהם סוף סוף מבינים לליבנו?

"כולם כולל כולם תמכו בנו מתוך כך שהצגתי את הדברים כהוויתם. אספתי את כל מה שחוויתי יחד עם התושבים בימי שומר החומות ודיברתי מהלב. אני לא צריך את הטובות של אף אחד אבל יש דברים שהם באחריות הממשלה ולא איכפת לי מה יגידו. אם נותנים לאחרים, צריכים לתת גם לנו".

מה אתה שומע במשרדי הממשלה?

"פקידים באוצר אומרים שבגלל שבעיר ישנם 160,000 תושבים זאת בעיה. אמרתי להם שיבטלו את ההטבות לכולם אם הם לא מתכוונים לתת הטבות לתושבי העיר.אנחנו בקו העימות ולנו מגיע. במשך ימי הלחימה, שוחחתי עם כל הסיעות והבהרתי לכלל חברי הכנסת שלא מעניין אותי מי הגיש את הצעת החוק, כולם צריכים לתמוך. האמנתי שאני יכול ליצור רוב בהצבעה בועדה המסדרת ובסופו של דבר כולם תמכו".

ועדיין, הדיון בחוק לא יעלה בשבועיים הקרובים דווקא בגלל הליכוד. עושים מאיתנו צחוק?

"דיברתי עם יו"ר הכנסת יריב לוין שהבטיח שהצעת החוק תובא לדיון בתוך שבוע. חוסר היציבות השלטונית זה בעיקר מה שמדאיג אותי כעת. אם נגיע לבחירות לא נוכל להתקדם כך שמה שחשוב לי היום זה שהחוק יובא לקריאה ראשונה. ברגע שהוא יעבור בקריאה ראשונה, לא נצטרך להתחיל את התהליך מחדש במקרה של בחירות".

איפה הכסף שהובטח לעיר בהחלטת הממשלה לפני מספר חודשים?

"עד כה קיבלנו כבר עשרות מליוני שקלים מההחלטה האחרונה. הפיתוח שאתם רואים ברחובות וההשקעה, מקורם בתקציב שקיבלנו. בחודשים הקרובים יהיה חידוש מאסיבי של השכונות הותיקות. אני תמיד אומר שקשה להעביר החלטת ממשלה אבל קשה יותר להביא אותה לידי מימוש ולמרות זאת, הכסף כבר מוזרם וההחלטה כבר כאן הלכה למעשה".

לאן מועדות פני העיר אחרי המלחמה האחרונה?

"כבר ביום שאחרי המלחמה ראינו את החוסן והחוזק של תושבי אשקלון שיצאו לרחובות וגדשו את העסקים, בתי הקפה והמסעדות. אשקלון בתנופה מטורפת, הכל מתפתח בקצב מהיר והעיר שלנו מבוקשת ותמשיך להיות מבוקשת. אם היית שואלת אותי לפני שנתיים, מצב העיר לא היה מספיק טוב אבל היום אנחנו במקום הכי טוב שהיינו בו מאז ומתמיד וזה רק ילך ויהיה טוב יותר בזכות העוצמות שאני מקבל מתושבי העיר. במקום שאנחנו נקבל חיזוקים, יצא שאנחנו, תושבי העיר, חיזקנו אחרים. הכתבים הארציים נדהמו מהנתינה והחוסן של תושבי אשקלון שדאגו להם מסביב לשעון אם זה ללינה ולאוכל ולהרגשה ביתית וחמה. הצגנו בימי הלחימה את החוזק שלנו ולא הצטיירנו כמסכנים. אנחנו עיר חזקה עם כל המורכבות שבמצב הבטחוני. אשקלון מהווה מוקד להגירה חיובית וזה רק ילך ויגדל".

לסיום, הסבב הבא מעבר לפינה?

"התוצאות של מבצע שומר החומות עדיין לא ברורות ויתבהרו בהמשך. גם בצבא עדיין לא יודעים מה עוצמת הפגיעה בארגוני הטרור אבל אני משוכנע שאף אחד לא נח על זרי הדפנה".