לא מתחרטים

מצביעי הימין סוערים מרגע ההכרזה על הקמת ממשלת שינוי. האם האשקלונים שבחרו בבנט מתחרטים? מסתבר שלא ממש | מילן מועלם 
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

ממשלת השינוי שעתידה לקום, עוררה סערה בקרב מצביעי הימין והאש מופנית בעיקר כלפי ראש מפלגת ימינה, נפתלי בנט. אבל לא כולם כועסים על בנט, ויש כאלה שדווקא תומכים בהחלטה שלו להקים ממשלה עם גוש המרכז-שמאל, והם משלנו. עו"ד רעות שפילמן ומייקל פוגרבצקי, מספרים למה הם, שמזוהים עם הימין, בחרו לתמוך בממשלת השינוי.

שפילמן, פעילה חברתית המזוהה עם הציונות הדתית, סיפרה השבוע לסקופ על התמיכה בראש המפלגה לה הצביעה בבחירות האחרונות: "יש לנו שתי אופציות. אחת היא ללכת לבחירות חמישיות והשניה היא למזער נזקים עד כמה שאפשר. הרי ברור לכל בר דעת שאין חלופה אחרת. ברור שהייתי מעדיפה ממשלת ימין על מלא אבל זה לא רלוונטי".

שפילמן וילדיה

לטענתה, גם אם בנט היה הולך בסופו של דבר עם הליכוד ובנימין נתניהו, עדיין לא הייתה קמה ממשלה והפעם, בניגוד לבחירות קודמות, היא דווקא אופטימית: "מריח שהולכת לקום ממשלה אבל עד שזה לא קורה, זה לא קורה. נראה שיש לצדדים רצון להגיע להסכמות. כולם עושים כאן ויתורים כואבים כי החלופה היא בחירות נוספות וגם אז לא ישתנה דבר. לא תקום כאן ממשלה של מהפכות, לא יהיו הסכמי אוסלו וגם לא החלת ריבונות.להגיד לך שכולם שמחים עם המהלך, לא, אבל אין אופציה אחרת".

הדעות בקרב בוחריו של בנט חלוקות מאוד, בפרט לאור העובדה שבממשלה שהוא הולך להקים, יהיו שרים מהשמאל ובעלי השפעה משמעותית ממפלגת השמאל הקיצוני מרצ. גם עובדה זו לא משנה את דעתה של שפילמן שכאמור תומכת במהלך של בנט: "לא כל הבוחרים של בנט מרוצים. זה מתחלק. חלק מרגישים נבגדים וחלקם, ואני בינהם, מרגישים שזה המהלך הנכון. אין רוב מוחלט נגד הממשלה החדשה, זאת לא התמונה למרות שכך מנסים לצייר".

מי שצפוי להחליף בתפקיד השר לשירותי דת, את הרב יעקב אביטן, הוא ח"כ מתן כהנא מקדימה, המזוהה עם הציונות הדתית. שפילמן מתמוגגת מהמינוי ואומרת: "הוא מלח הארץ. היה מפקד טייסת, סיים לשרת את המדינה בצבא ובא לשרת את המדינה בכנסת. הגיע הזמן שימונו גם רבנים מהציונות הדתית לרבני עיר ורבנים ראשיים. החרדים שלטו שליטה מוחלטת עד היום. זה לא עניין אישי מול החרדים אבל אני מעדיפה שגם הציונות הדתית תקבל הכרה וייצוג בתפקידי מפתח, מה שהיה קשה מאוד עד היום".

לדבריה של שפילמן, על סדר היום של הממשלה החדשה, חייבת לעלות סוגיית עזה- אשקלון, אחרי שנים שממשלת הימין של נתניהו, זנחה את הטיפול בארגוני הטרור: "לא ייתכן שרק כשמאיימים לירות לעבר תל אביב, הממשלה קמה ועושה מעשה. ביבי הפקיר אותנו על מלא".

מייקל פוגרבצקי בחר גם הוא בנפתלי בנט בבחירות האחרונות ולא מתחרט. לדבריו, גם נתניהו ישב בעבר עם יאיר לפיד כך שלא מדובר בצעד חריג בנוף מצביעי הימין: "ראשית להזכירך רק לפני כמה שנים לפיד היה שר אוצר בממשלת ביבי. אותו שר אוצר שהעלה את מיסי אלכוהול, סיגריות ופגע בעיקר בצעירים שזה קהל היעד שלו. אם לביבי מותר לשבת עם מפלגת מרכז כמו יש עתיד, כחול לבן, כולנו, קדימה ועוד רבות אחרות, למה לבנט אסור?".

מייקל פוגרבצקי

לטענתו, ממשלת הימין בראשותו של נתניהו, זנחה את הטיפול בכלכלה בישראל: "כולנו מתעסקים במונח ימין ושמאל ביטחוני בלבד. כולנו שכחנו את הכלכלה. מבחינת מחייה אנחנו מדינת עולם שלישית. הגיע הזמן שבמקביל לביטחון שחשוב מאוד בעיקר באזור שלנו, יתעסקו גם בכלכלה כי כבר 4 שנים זה לא קרה. בנט בתור שר חינוך הצליח לעשות מהפכה לא קטנה במערכת. בנט הוא בין הפוליטיקאים היחידים מהימין שמתייחס גם לכלכלה במצע שלו. הליכוד אפילו לא פרסמו מצע בבחירות האחרונות".

לשאלה כיצד ממשלה עם נציגי שמאל מתיישבת עם היותו ימיני בדעותיו, אמר פוג: "אני ימין ואפילו ימין קיצוני בלב, אך כן מודה שלשטח את עזה אנחנו לא יכולים. ככה שבמקביל לתקציב ההון שיש למערכת הביטחון צריך תקציב מוגדל גם לכלכלה, משהו שזה חלק מהמצע של ימינה. כל עוד קמה ממשלה ויעשו מהלכים לטובת הציבור אני מרוצה. אף מפלגה גם לא מרצ תחזיר את אשקלון או חברון לערבים".