הרב לוגסי: "ממשלת בנט מחזירה אותי לימים אפלים, מפחיד" 

רגע לפני שהוא חוזר להשקיע את כל כולו במפעל חייו, נר דוד אבי, הרב שמעון לוגסי מסכם תקופה כעוזרו של הרב אביטן בממשלה ולא חוסך במילים: "בנט טובל ושרץ בידו" | מילן מועלם   
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

ביום בו התייצב הרב שמעון לוגסי בלשכת השר לשירותי דת, כעוזרו של השר, הרב יעקב אביטן, הוא הגיע עם עט ופנקס. את התמונות של המשפחה והרבנים הוא השאיר באשקלון, באגודת נר דוד אבי, תוך ידיעה שמדובר בשליחות זמנית.

ביום שלישי השבוע, הגיע הרב לוגסי, ללשכת השר בירושלים, כדי להיפרד מהצוות שעוזב יחד איתו, שנה וחודש אחרי שנכנסו לתפקיד. 

בראיון לסקופ, מספר הרב לוגסי על הפרידה מהלשכה, האכזבה והדאגה מהממשלה החדשה והפרוייקטים שעוד לפניו. 

"ביום שנכנסתי לתפקיד, נכנסנו כמה יועצים, ראיתי את היוצאים, הסתכלתי עליהם ואמרתי לעצמי שעליהם צריך להסתכל ולא על הנכנסים כי הכל זמני. התפקיד בלשכת השר זאת שליחות זמנית ולא קביעות. הגעתי עם עט ופנקס ולא תליתי תמונות במשרד. נכנסנו לממשלה מקרטעת ולקחנו בחשבון שזה יכול לקרות",אומר הרב לוגסי. 

גם הממשלה הנוכחית לא בדיוק יציבה, מה דעתך על ממשלת בנט? 

"אני רועד מפחד. זה מחזיר אותי לימים אפלים של גזרות, שאסור תורה, שצריך להתחבא במערות כדי לקרוא תהילים, או להסתתר כדי להדליק נר חנוכה. הפחד הוא שזה הגיע ממישהו שבא מהעולם הזה ואמור להיות שומר חומה. גודל הכיפה מעידה על פנימיות האדם,בנט טובל ושרץ בידו. הוא שם כיפה קטנה לצאת לידי חובה. הרב עובדיה אמר כבר לפני כמה שנים שאי אפשר לסמוך עליהם ורואים כמה הוא צודק. זה אדם שבשביל כסא היה מוכן למכור את הכל. לא הגיוני שהוא אומר שיטפל בחמאס והולך לשבת עם נציגים שלהם. בזמן שאומר שישמור על ערכי המדינה היהודית, הוא יושב עם מי שרוצה רק מדינה דמוקרטית וקצת דתית. לא הגיוני שהוא יושב עם מי שרוצה למכור את הרבנות, את הכשרות לחברות פרטיות, לשנות את הגיור ולאפשר נישואים אזרחיים. הרבנות היא חלק מהממסד בדיוק כמו בתי משפט. הדיינים מעמדם כשל השופטים. אין פרצות בהלכה ובנט משנה את זה. שמעתי מאחד מחברי הכנסת שהיה אצל חכם שלום הכהן השבוע, שהרב שבר כלי. כל החיים שלו זה עולם הישיבות ועכשיו בא דוברמן אחד שמאיים להרוס הכל".

מה חשבת על הצעת החוק של תמר זנדברג? 

"לא ברור לי מה מפריע לזנדברג בעמדות תפילין. כשיש נקודות של מפעל הפיס בכל מקום ואנשים נגררים משם להיות מהמרים ומפסידים את עולמם זה בסדר? למה היא לא אומרת כפיה הימורית? שיקראו לזה ככה. לכל יהודי יש ניצוץ מעמד הר סיני. כשיהודי רואה תפילין הוא נמשך לזה ורוצה להניח, אין שום בעיה בזה. שתחוקק חוקים על סיגריות ואלכוהול". 

איך קמה ממשלה כזאת אנטי יהודית דווקא במדינה יהודית? 

"אני יודע שבכל דור ודור קמים עלינו לכלותינו והקב"ה מצילנו מידם. מי שמאמין יודע שהכל מאיתו יתברך. לפעמים הקב"ה מעלה אדם גבוה כדי להוריד אותו. זאת ממשלה שקמה על שנאה".


 

מי שיחליף את הרב אביטן בתפקיד השר לשירותי דת, הוא מתן כהנא, ח"כ בן 48, טירון פוליטי, המזוהה עם הציונות הדתית. בממשלה החדשה כבר מדברים על שינויים מרחיקי לכת שכהנא עתיד להנחיל במשרד שאמור לשמור על הזהות היהודית יותר מכל. 

השר הנכנס מתכנן לקדם רפורמות שלא מקובלות כלל על הרבנים הראשיים לישראל, איתם נפגש כבר השבוע. בין הרפורמות המדוברות, שינוי במערך הכשרות, אישור לרבנים הערים לגייר ושינויים גם בבחירת רב ראשי מהציונות הדתית. 

מה אתה יודע על השר שיחליף את הרב אביטן? 

"אני לא מכיר אותו באופן אישי, אני רק יכול לומר שהוא נכנס לנעליים מאוד גדולות. היו הרבה שרים בתפקיד אבל מה שעשה הרב אביטן בתקופה כל כך קצרה, אף אחד לא עשה לפניו. הרב אביטן הגיע מעולם הרבנות ולכן שלט וידע מה צריך לקדם ואיך. השר חתום על הישגים שלאחרים יהיה קשה להגיע אליהם. יש קווים אדומים שאסור לעבור ואני יודע שאם השר הנכנס ינסה להוביל רפורמה בגיור ובכשרות תהיה מלחמת חורמה. לא רק הדתיים יתנגדו אלא גם החילוניים". 

למה שחילוני יתנגד? 

"רואים היום את השינוי והזיקה המתגברת של העם לתורה. יותר ויותר חילוניים מבקשים היום לרשום את ילדיהם לבתי ספר דתיים וחרדיים כי הם מבינים את הצורך בערכים. אין לנו משהו אחר, אין תחליף ליהדות". 

לאן פניכם מועדות כעת? 

"אני והרב אביטן בקשר הדוק ותמיד אהיה לצידו בכל משימה ושלב. לרב אביטן לא חסרה תעסוקה, הוא עסוק בצרכי ציבור מסביב לשעון. אצלו משתנה הטייטל מעת לעת אבל לא העשייה. החלום והשאיפה שלי היא לראות אותו יושב על כסא הרב הראשי לאשקלון ואני מאמין שכולם בדעה שלי. לגביי, אני עסוק במפעל חיי, נר דוד אבי, מסביב לשעון. מאז שהגענו לברזילי, אנחנו עובדים ללא הרף ויש ביקוש עצום מצד הקהילה. אנחנו עושים הכל על מנת לעמוד בביקוש. הארגון חוגג השנה 30 שנה להיווסדו ובע"ה נארגן ערב ענק בו נסכם את הפעילות הענפה באשקלון ובכלל. במקביל, אני עוסק בייעוץ הרפואי, בחופות, בטקסים ובכל מה שהציבור צריך. במסגרת שיתוף הפעולה בין נר דוד אבי לאיחוד הצלה אני מתכוון לחדש את כל נושא הדרכות עזרה ראשונה והצלת החיים. כל הקורסים הקרובים גננות סייעות , מערי״ם ומשפחה בטוחה, ניתן פוש חזק וכבר בימים האלה נצא בפרסום והתושבים יוכלו להרשם ולהשתתף".